Rubriky  Výrobky

Podvýživa – proč se o ní nemluví?

Znáte to. Je kolem vás určitě spousta lidí, kteří se snaží zhubnout. Neustále slyšíte, jak jim to nejde, co všechno pro to dělají a jak závidí těm, kterým jde hubnutí bez větších obtíží. O hubnutí se dočteme dnes v každém časopise, na různých internetových stránkách a existuje spousta knih s dietními recepty a „osvědčenými“ návody jak zhubnout. O čem se už ale tolik nemluví, je podvýživa. Podvýživu je někdy velmi těžké poznat. Vzhledem k tomu, že naše společnost je nastavená tak, že považují štíhlé a hubené za ideál krásy, nerozlišuje se to snadno. Dobrým vodítkem pro vás, zda je ještě vaše váha v normě nebo spadáte do podvýživy, může být BMI tabulka.

hubená dívka

Případně můžete u sebe pozorovat i příznaky podvýživy, i jiné, než je pouze extrémní vyhublost. Mezi takové patří třeba potíže s trávením, zejména zácpy. Podvyživení mají problémy se spánkem, jsou více citlivý na chlad, mohou trpět chudokrevností a u žen může docházet k poruchám menstruačního cyklu. Jak vidíte, podvýživa opravdu není něco, s čím je radno si zahrávat. Jak se ale z podvýživy dostat?? Nejlépe samozřejmě uděláte, když zvýšíte svůj kalorický příjem a budete mít dostatek všech živin.

jídlo

To nejsou jen bílkoviny, tuky a sacharidy, ale i nejrůznější vitamíny a minerály, které potřebujete v případě podvýživy ještě dvakrát tolik, než člověk s normální, zdravou váhou. Pokud si myslíte, že si nezvládnete sami sestavit takový jídelníček, který by vaši potřebu živin pokryl, určitě neváhejte a obraťte se na svého lékaře nebo nutričního specialistu. Ti vám pomohou nejen s jídelníčkem, ale i s dalšími problémy, které můžete v souvislosti s podvýživou mít. Nepodceňujte také psychologickou pomoc. U mnoha lidí souvisí jejich podvýživa s psychickými problémy, a podvýživa se tedy stává jen důsledkem něčeho hlubšího v jejich hlavě a mysli.